do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
wyszukiwarka zaawansowana
menu search

Król Lear (Audiobook w pliku mp3)

5 (Ilość ocen: 3)
  • autor: William Shakespeare
  • czyta: zespół aktorów
  • wydawca: Fonopolis
  • czas trwania: 4 godziny 18 minut
  • format audiobooka: mp3
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: Plik do pobrania
Inne formaty
Cena: 24,99 zł 24.99
quantity szt.

Opis

Słuchowisko Król Lear Williama Shakespeare'a

 

Krol Lear zwiastun

 

Słowo pisane jest nieśmiertelne. Ma moc, która przetrwała wojny, trzęsienia ziemi i ułomność ludzkiej pamięci. Coś co raz zostaje spisane, pozostaje na wieki. Kolejne pokolenia sięgają po klasykę dla inspiracji, w poszukiwaniu ponadczasowych mądrości. W dobie cyfryzacji zwiększają się szanse, że obecni pisarze przetrwają w pamięci dysków kolejne 450 lat. Ale jest też obawa, że z większą trudnością przyjdzie nam dotrzeć do tych najwybitniejszych, „przykrytych" terabajtami pseudo-dzieł. Ale co tak naprawdę sprawia, że przez wieki sięgamy do dzieł pisarzy, że ich słowa stają się złotymi cytatami- pochodniami przyświecającymi nam drogę ku oświeceniu intelektualnemu? Stają się bazą, fundamentem kolejnych historii alternatywnych, które ukazują inne spojrzenie, bardziej współczesne lub trafiające do dzisiejszego odbiorcy. Każda forma jest dobra, aby dotrzeć do świadomości drugiego człowieka, aby poruszyć jego emocje, uwrażliwić, zmusić do myślenia, do chwili zastanowienia, do pauzy w zabieganym życiu. Do chwili, gdy zdajemy sobie sprawę, że problemy poruszane przez wieszczy tamtych czasów, spotykane są w dzisiejszych realiach.
Jak może brzmieć udźwiękowiona siedemnastowieczna klasyka? Czy są chętni do sięgnięcia po „Króla Leara" w wersji słuchowiskowej?

O Królu Learze

Tragedia z XVII wieku porusza uniwersalne problemy, z którymi wciąż borykamy się w XXI wieku. Pycha, wyrachowanie, fałsz i puste słowa wdzierają się pod dach królestwa, którym włada Król Lear. Pod pretekstem abdykacji chce rozdzielić majątek pomiędzy trzy swoje córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Każda ma wyrazić swoją miłość do ojca, aby ten mógł podjąć decyzję w jakich proporcjach obdzielić je bogactwem. Dwie starsze siostry opisując ogrom uczuć do króla, zdobywają największą część królestwa. Najmłodsza córka popada w niełaskę ojca, gdy nie potrafi słowami opisać swojej miłości do niego. Zostaje wypędzona poza granice królestwa. Gdy przychodzi czas weryfikacji miłości, Goneryla i Regana odsuwają ojca od władzy i próbują go ubezwłasnowolnić. Król Lear zwiedziony pięknymi słowami córek, popada w obłęd i ucieka z królestwa. Źle zarządzane przez córki państwo Leara upada. W walce obronnej udział bierze najmłodsza z nich Kordelia, która ponosi śmierć. Król Lear widząc jej ciało, również umiera.

 

Opinie (3)

Komentarze naszych klientów
8 stycznia 2017
Ocena:

Realizatorsko, aktorsko, dźwiękowo - arcydzieło!!! Polecam absolutnie, nawet tym, którzy za Szekspirem nie przepadają. Po tym słuchowisku mogą zmienić zdanie.

16 grudnia 2016
Ocena:

Powiem krótko - szczerze polecam. Jest to najlepsze słuchowisko jakie kiedykolwiek słuchałem. 100%satysfakcji, a myślałem ,że nie jestem fanem Szekspira!

4 października 2016
Ocena:

W końcu udało mi się na spokojnie przesłuchać Króla Leara. I cóż - jestem usatysfakcjonowany. Aktorzy są dobrani bardzo trafnie i odgrywają swoje role znakomicie. Na wyróżnienie (w moich uszach) zasługuje z pewnością Gosztyła (Lear), Opania (Błazen) i Wakuliński (Gloucester). Niezawodny Banaszyk (Edmund) hipnotyzuje i wcale nie przywodzi na myśl Geralta, nie zawodzą też Marzecki (Książę Kornwalii), Woronowicz (Kent). Przejmująco gra Bonaszewski (Edgar), choć ze specyficzną manierą. Co tu jednak pisać - wszyscy aktorzy wykonali kawał dobrej roboty. Tak naprawdę musiałbym wymienić tu i pochwalić każdego z nich. Także tych, którzy czasem brzmią trochę mniej naturalnie, np. Żmuda-Trzebiatowska (Regana). Muzyka, celnie oddająca charakter dramatu, stanowi bardzo dobre tło dla pełnej napięć interpretacji aktorskiej. Udźwiękowienie - jak to w fonopolis - stoi na wysokim poziomie. Może dałoby się trochę lepiej anonsować dźwiękowo brakujące didaskalia? Nie zawsze wiadomo, kto się pojawia, a kto i kiedy schodzi ze sceny, kiedy ktoś mówi do siebie, a kiedy do pozostałych postaci. Choć taki to specyficzny urok słuchowiska, osoby, które dramatu nie znają, mogą się czasem gubić. Niekiedy, szczególnie na początku, trudno jest rozpoznać poszczególnych bohaterów. Może pomogłoby umieszczenie na płycie drammatis personae? Fakt, że rzut oka w tekst dramatu rozwiązuje wszystkie te niedogodności (choć nie zawsze to wygodne). Jednym z kompromisów był z pewnością wybór polskiego przekładu Króla Leara. Padło na kanonicznego Paszkowskiego. I choć może archaizujący tekst jego tłumaczenia nie dla wszystkich jest najłatwiejszy w odbiorze, jest językowo piękny i nadaje słuchowisku niesamowity koloryt. Nie wiem, jak to wygląda od strony technicznej, ale może przy kolejnych realizacjach dzieł Szekspira dałoby się dodawać tekst dramatu do płyty? Bo że powinny powstać kolejne szekspirowskie słuchowiska w pełnej wyczucia reżyserii Kukuły, ze świetnymi aktorami, kompozytorem i dźwiękowcami, jestem przekonany. Dziękuję!

Obsada

OBSADA:

LEAR - król Brytanii - Krzysztof Gosztyła
KRÓL FRANCUSKI - Marek Barbasiewicz
KSIĄŻĘ BURGUNDZKI – Marcin Troński
KSIĄŻĘ KORNWALII – Tomasz Marzecki
KSIĄŻĘ ALBANII – Marek Lewandowski
HRABIA KENT – Adam Woronowicz
HRABIA GLOUCESTER – Krzysztof Wakuliński
EDGAR – Mariusz Bonaszewski
EDMUND – Krzysztof Banaszyk
KURAN – Robert Czebotar
DOKTOR – Stefan Knothe
BŁAZEN – Marian Opania
OSWALD – Adam Bauman
STARZEC – Stanisław Brudny
GONERYLA – Dorota Landowska
REGANA – Marta Żmuda Trzebiatowska
KORDELIA – Anna Cieślak
RYCERZ – Zbigniew Suszyński
SZLACHCIC – Mirosław Wieprzewski
SŁUGA – Wojciech Duryasz
OFICER – Paweł Szczesny

 

Tłumaczenie – Józef Paszkowski
Reżyseria – Janusz Kukuła
Muzyka – Łukasz Targosz
Kompozycja pieśni - Marian Opania
Aranżacja pieśni - Łukasz Targosz i Jacek Tarkowski
Gitara – Filip Opania
Zgranie dźwięku – Błażej Kukla
Udźwiękowienie, efekty synchroniczne – Magdalena Wolska
Nagranie dialogów – Paweł Szaliński
Kierownictwo produkcji – Beata Jankowska
Fotografie - Wojciech Kusiński
Fotografia (Łukasz Targosz) - Barbara Wadach
Projekt graficzny - xcommunica

Pliki do pobrania

Klienci którzy wybrali ten produkt kupili również...
do góry
Odtwarzaj

Jeśli chcesz posłuchać pliku, konieczne jest zainstalowanie pluginu Flash Player w Twojej przeglądarce.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl