do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
wyszukiwarka zaawansowana
menu search

Romeo i Julia

0 (Ilość ocen: 0)
  • autor: William Shakespeare
Dostępność: wycofany z oferty
Cena: 24,90 zł 24.90
quantity szt.

Opis

Ten produkt brał udział w fonoPotyczce, czyli pojedynku pomiędzy dwoma klasykami Williama Shakespeare'a: Romeo i Julia oraz Król Lear.

Zwycięskim tytułem, dzięki Waszym głosom, okazał się Król Lear i to on zostanie wyprodukowany w formie słuchowiska.


Słowo pisane jest nieśmiertelne. Ma moc, która przetrwała wojny, trzęsienia ziemi i ułomność ludzkiej pamięci. Coś co raz zostaje spisane, pozostaje na wieki. Kolejne pokolenia sięgają po klasykę dla inspiracji, w poszukiwaniu ponadczasowych mądrości. W dobie cyfryzacji zwiększają się szanse, że obecni pisarze przetrwają w pamięci dysków kolejne 450 lat. Ale jest też obawa, że z większą trudnością przyjdzie nam dotrzeć do tych najwybitniejszych, „przykrytych" terabajtami pseudo-dzieł. Ale co tak naprawdę sprawia, że przez wieki sięgamy do dzieł pisarzy, że ich słowa stają się złotymi cytatami-pochodniami przyświecającymi nam drogę ku oświeceniu intelektualnemu? Stają się bazą, fundamentem kolejnych historii alternatywnych, które ukazują inne spojrzenie, bardziej współczesne lub trafiające do dzisiejszego odbiorcy. Każda forma jest dobra, aby dotrzeć do świadomości drugiego człowieka, aby poruszyć jego emocje, uwrażliwić, zmusić do myślenia, do chwili zastanowienia, do pauzy w zabieganym życiu. Do chwili, gdy zdajemy sobie sprawę, że problemy poruszane przez wieszczy tamtych czasów, spotykane są w dzisiejszych realiach.
Jak może brzmieć udźwiękowiona siedemnastowieczna klasyka? Czy będą chętni miłośnicy literatury do sięgnięcia po „Romeo i Julia" w wersji słuchowiskowej, która będzie wierną kopią dramatu?


o Romeo i Julia

Kilka lat po prapremierze weszła na stałe do repertuaru wędrownych grup teatralnych i od tej pory cieszy się niesłabnącą popularnością, która świadczy o jej ponadczasowości i uniwersalizmie. Historia nieszczęśliwej miłości tytułowych bohaterów, którzy zyskali miano kochanków wszech czasów, wywarła wpływ na romantyczną koncepcję miłości i sposób pisania o niej. W literaturze można odnaleźć liczne odniesienia i aluzje do sztuki angielskiego dramaturga, a od końca XVIII wieku losy kochanków z Werony stały się ulubionym tematem twórców spektakli baletowych. Na postawie „Romea i Julii" powstały również musicale, adaptacje filmowe oraz szereg dzieł plastycznych.

W czym tkwi tajemnica nieprzemijającego sukcesu tragedii, która powstała u schyłku XVI wieku? Niewątpliwie ma na to wpływ sposób, w jaki autor ukazał miłość między parą głównych bohaterów, oddając jej subtelność i stopniowy rozwój – jej poszczególne etapy i objawy. Miłość ta staje się dla Romea i Julii wszechogarniającą potęgą, wobec której wszystkie inne sprawy i życiowe względy przestają się liczyć, a najistotniejszym elementem ich egzystencji staje się uczucie, które ma władzę nad ich myślami i dążeniami.

 

Opinie (0)

Komentarze naszych klientów
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl