Aby zrozumieć, jak szkodliwa dla środowiska jest produkcja urządzeń elektronicznych, wystarczy spojrzeć na statystyki. Jeśli zestawimy dane z 2007 i 2017 roku, to zobaczymy ogromną różnicę. Mowa o przeskoku z 1% całkowitej emisji dwutlenku węgla na świecie do 3%. Szacuje się, że liczby będą siedmiokrotnie wyższe przed nadejście 2040 roku.
Fałszywe poczucie oszczędności
Producenci sprzętów elektronicznych dają nam złudne poczucie, że dzięki nim oszczędzamy. Jeśli na przykład czytamy e-booki na specjalnym czytniku, to czujemy się dumni, że oszczędzamy papier. Jest jednak różnica między produkcją książek, a produkcją smartfonów i podobnych urządzeń.
Drzewa, który wycina się dla wyprodukowania książki, sadzi się ponownie. Do stworzenia sprzętu elektronicznego zaś potrzeba użycia metali, których już nie jesteśmy w stanie stworzyć na nowo.
Jak ograniczyć zniszczenie środowiska?
Co zrobić, aby nasze nawyki związane z elektroniką były lepsze dla środowiska? Przede wszystkim dbajmy o sprzęt tak, aby nie trzeba go było zbyt często wymieniać. Jeśli jednak już nam się zacznie psuć, to wcale nie musimy lecieć do salonu. Możemy wybrać używany.
Więcej o ochronie środowiska przeczytasz tutaj.