Helpdesk system – na czym polega

Ciągłość działania jednostek biznesowych oraz technicznych to absolutna podstawa działalność każdej organizacji. Czasami drobna awaria sprzętu komputerowego lub systemów operacyjnych może zakłócić pracę nawet wydajnych maszyn. Znajomość bieżących usterek, przerw w świadczeniu usług i awarii urządzeń pozwala skutecznie zarządzać naprawą. Wdrożenie systemu obsługi zgłoszeń umożliwia bieżącą analizę i podjęcie koniecznych działań naprawczych w newralgicznych obszarach firmy. Helpdesk system jest jednym z najczęściej oferowanych narzędzi we współczesnych systemach ITSM.

System obsługi zgłoszeń – jak działa?

Helpdesk system umożliwia przede wszystkim przedstawicielom serwisu: odbieranie, śledzenie i rejestrowanie zgłoszeń serwisowych. System zarządzania zgłoszeniami może również monitorować szereg innych problemów w tym: wsparcie techniczne, zapytania dotyczące produktów, problemy z rozliczeniami i reklamacje. Oprogramowanie Helpdesk działa poprzez zapewnienie systemu ticketowego, który umożliwia przedstawicielom obsługi klienta otrzymywanie zgłoszeń i przypisywanie ich do odpowiedniego działu lub członka zespołu. System następnie śledzi status zgłoszenia, od jego początkowego otrzymania do ostatecznego rozwiązania.

Platforma umożliwia także przedstawicielom obsługi klienta komunikację z klientami, automatyczny przydział i rozwiązania dotyczące ich żądań i zgłoszeń. Dobre oprogramowanie pozwala na zdefiniowanie reguł, które umożliwią kompletną obsługę, odpowiednio przekierowując poszczególne typy powiadomień. W ten sposób możemy mieć pewność, że każde zlecenie zostanie zrealizowane zgodnie z planem i w ustalonym terminie. To znacznie zmniejsza ryzyko przeoczenia powiadomienia, a także pozwala zaoszczędzić dużo czasu, odciążając obsługę klienta od rutynowych i powtarzalnych czynności. System helpdesk ma główną zaletę, czyli zwiększone zadowolenie klientów z usługi oraz wysoki wskaźnik zamówień i lojalność klientów.

Co składa się na system obsługi zgłoszeń

System help desk składa się z kilku komponentów, które współpracują ze sobą, aby sprawnie działała obsługa zgłoszeń. Do tych komponentów należą: system ticketowy, chat w czasie rzeczywistym, Call Center, formularze, email skrzynek mailowych, baza wiedzy, raportowanie i analiza oraz integracja.

Korzyści dla przedsiębiorstwa z helpdesk system

Oprogramowanie helpdesk ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim ogromnym plusem tego rozwiązania jest wydajność – firma jest w stanie obsłużyć o wiele więcej zgłoszeń przy znacznie niższych kosztach, ponieważ jest to zarządzanie komputerami z centralnej lokalizacji. Będzie to odczuwalne zarówno z punktu widzenia klientów, którzy szybciej skorzystają ze wsparcia, aby rozwiązać problem znacznie szybciej, jak i z punktu widzenia pracowników, których zadania zostaną zoptymalizowane i ulepszone. W ten sposób firma zyskuje podwójnie: jest nie tylko solidnym i cenionym usługodawcą z dobrze działającą obsługą klienta, ale także atrakcyjnym miejscem pracy.