Switch PoE jest jednym z podstawowych elementów systemu telewizji przemysłowej CCTV, zestawu wideodomofonowego IP PoE, sieci WLAN i LAN. Nie tylko umożliwia zasilanie urządzeń za pomocą skrętki, lecz także zapewnia stabilną transmisję danych. Wybierając taki przełącznik, nie potrzebujemy dodatkowych zasilaczy. Dzięki temu ograniczamy okablowanie do niezbędnego minimum. Podpowiadamy, czym kierować się przy jego zakupie!
Switche POE – do czego służą?
Przełączniki sieciowe, znane także jako switche lub komutatory, umożliwiają jednoczesne zasilanie urządzeń i przesyłanie danych. Wspomniane urządzenia sprawiają, że instalacja i rozbudowa sieci jest zdecydowanie tańsza i łatwiejsza. Można je wykorzystać w miejscach, w których nie ma dostępu do linii lub gniazd zasilających, a zachodzi konieczność montażu punktów dostępowych. Urządzenia działają na odległość 100 m, w razie potrzeby można ją zwiększyć. W takiej sytuacji sprawdzi się doskonale sprzęt PoE Extender. Montaż nie powinien sprawić problemu osobom, które nie posiadają zaawansowanej wiedzy technicznej. Wystarczy włączyć go pomiędzy odbiornik a switch. Należy zaznaczyć, że sprzęt nie zakłóca transmisji danych. Możemy też wybrać przełącznik z trybem Extend, który obsługuje zasilanie na odległość 250 m. Warto jednak pamiętać, że prędkość transmisji wynosi maksymalnie 10 Mbps.
Przełączniki zarządzalne vs niezarządzalne
Bogata oferta komutatorów sprawia, że wybór odpowiedniego modelu może być nie lada wyzwaniem. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, przeanalizujmy potrzeby użytkowników i urządzeń sieciowych. Wyróżniamy dwa rodzaje switchy PoE:
- zarządzalne,
- niezarządzalne.
Pierwszy model jest przeznaczony dla osób posiadających zaawansowaną wiedzę techniczną. Urządzenie sprawdzi się w dużych firmach. Switch zarządzalny pozwala na budowę sieci LAN, priorytetyzację przesyłanie danych, monitorowanie statusu portów i ruchu w sieci. Oprócz tego możemy filtrować adresy IP i MAC, wydzielić grupę użytkowników, czy blokować nieużywane porty. Aby zabezpieczyć sieć przed nieautoryzowanym dostępem powinniśmy ustawić adres IP, hasło administratora i nazwę urządzenia. Z kolei przełączniki niezarządzalne znajdują zastosowanie w domach i małych firmach. Ich największą zaletą jest bezproblemowa instalacja. To urządzenia typu plug and play, co oznacza, że działają natychmiast po podłączeniu. Należy jednak pamiętać, że tego typu switche PoE nie pozwalają na modyfikację żadnych parametrów. Urządzenia automatycznie dostosują pobór energii w zależności od długości kabla i stanu połączenia. O statusie portów informują nas jedynie diody LED, nie możemy tego sprawdzić za pomocą przeglądarki sieciowej.
Jaki switch POE wybrać?
Szukając odpowiedniego modelu, zwróćmy uwagę na liczbę portów. Zastanówmy się, ile urządzeń podłączymy do switcha. Wybierzmy przełącznik z kilkoma zapasowymi przyłączami, dzięki czemu wykorzystamy go przy rozbudowie sieci. Switch PoE 4-portowy sprawdzi się w warunkach domowych, ale zaawansowany system wymaga komutatora 24-52 portowego. Przy okazji warto wspomnieć, że urządzenie umożliwia zasilanie drukarek, kamer IP, czy telefonów VoIP. Prędkość przesyłania danych to kolejny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę. Nowoczesne urządzenia oferują szybkość transmisji na poziomie 10/100/1000 Mbps. Warto wybrać model o nieco większej przepustowości, dzięki czemu zapewni bezawaryjne działanie systemu monitoringu.
Przełączniki sieciowe – na co zwrócić uwagę?
Zanim wybierzemy switch POE, sprawdźmy, ile mocy pobierają urządzenia peryferyjne. Zwróćmy przy tym uwagę, czy obsługują one ten sam standard, co dany przełącznik. Jeśli moc sprzętu nie przekracza 15W, zdecydujmy się na model obsługujący standard 802.3 af. W przypadku większej mocy powinniśmy wybrać komutator zgodny ze standardem 802.3 at. Wybór odpowiedniego przełącznika sieciowego nie jest łatwy, zwłaszcza że oferta jest bardzo zróżnicowana. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z doradcami sklepu EC System!