Koreańczycy

Koreańczycy opracowali czujniki termowizyjne do smartfonów

Koreańczycy opracowali innowacyjne czujniki termowizyjne. Czy znajdą zastosowanie w smartfonach?

Koreańczycy opracowali nowe czujniki termowizyjne, które mają znaleźć zastosowanie w smartfonach. Do tej pory wydawało się to niemożliwe z kilku różnych przyczyn. Między innymi czujnik taki zawsze wymagał dodatkowego systemu chłodzenia, a smartfon potrafi się bardzo mocno rozgrzewać. Oznacza to, że wytrzymałość tradycyjnego czujnika nie pozwalała na takie użycie. Nowa technologia jednak pozwala na to, aby mógł on działać nawet bez zewnętrznego systemu chłodzenia. Wszystko dzięki dwutlenkowi wanadu, który nie boi się wysokich temperatur. Oprócz smartfonów skorzystać z tego czujnika będą mogły pojazdy autonomiczne.

Ważne odkrycie w Koreańskim Instytucie Nauki i Technologii

Koreańskim Instytucie Nauki i Technologii poświęcił wiele godzin pracy nad nowymi czujnikami termowizyjnymi. Chodziło o to, aby stworzyć urządzenie lepsze i tańsze w produkcji od tych, których używało się do tej pory. Rzeczywiście tak jest, materiały, których użyli naukowcy są dużo tańsze i dzięki temu można będzie produkować te urządzenia na masową skalę. Trafią one do rąk nie tylko tym, którzy zawodowo lub hobbystycznie zajmują się pomiarami temperatury, ale także do każdej osoby, posiadającej smartfona.

Czujniki termowizyjne, nad którymi pracowali Koreańczycy

Czujniki termowizyjne są naprawdę porządnym sprzętem. Dobry czujnik kupimy nawet za kilkanaście tysiące złotych i za takie urządzenie gotów jest zapłacić każdy, kto potrzebuje go do pracy, albo łączy się w to jakiś sposób z jego hobby. Cena takiego urządzenia jest związana bezpośrednio z kosztem jego produkcji. Trudno więc wyobrazić sobie, aby można było coś takiego wbudować do naszego smartfona. Jego cena wzrosła by pewnie wtedy co najmniej dwukrotnie. Wkrótce stanie się to już przeszłością, a hitem będą smartfony wyposażone w tego rodzaju czujniki. Dzięki nowemu odkryciu koreańskich naukowców będzie to możliwe.

Smartfony to nie jedyne urządzenia, które będzie się dało w nie wyposażyć. Dochodzą do tego też pojazdy autonomiczne, dla których wykrywanie ciepła może być bardzo przydatne. Będzie można je wykorzystać do kontrolowania, czy inne urządzenia i maszyny zbytnio się nie rozgrzewają. Świat idzie cały czas do przodu, a my jesteśmy świadkami narodzin rzeczywistości, którą dawniej znaliśmy tylko z filmów science fiction.

Po co nam czujnik termowizyjny w smartfonie?

Być może czujnik termowizyjny w smartfonie jest zbyt mały, aby wykorzystywać go zawodowo lub do badań naukowych. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy żadnego zastosowania jego słabszej wersji w naszym życiu codziennym. Może nam on pomóc w sprawdzenie temperatury posiłku oraz lepiej przyjrzymy się temu, jak rośnie i spada temperatura określonych obiektów po wystawieniu na słońce lub schowaniu do cienia. Czeka nas więc wiele domowych eksperymentów.