W dzisiejszych czasach coraz więcej informacji przechowujemy w sposób elektroniczny. Wśród nich możemy wyróżnić dane finansowe, osobiste, medyczne, oraz inne informacje prywatne. Z pewnością każdemu z nas zależy, aby wszystkie te dane były bezpieczne i nie dostały się w niepowołane ręce. Niezależnie od tego, czy przechowujemy dane firmowe, czy chcemy zapewnić bezpieczeństwo swoim danym osobistym, powinniśmy podjąć wszelkie kroki, aby odpowiednio zabezpieczyć ważne dla nas informacje.
Jak dbać o bezpieczeństwo danych w sieci?
Używaj hasła, które ochroni Twoje dane
Przede wszystkim zadbaj o to, aby używać silnego hasła i nigdy nikomu go nie udostępniać. Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko odgadnięcia naszego hasła przez inne osoby, powinniśmy połączyć cyfry litery i symbole, które nie wiążą się w żaden sposób z naszym życiem. Niezbyt trudne jest odgadnięcie hasła, kiedy ktoś ustali jako dane dostępowe imię swojego pupila, czy ukochanej pociechy. Dodatkowo powinniśmy zadbać o to, aby hasła na różnych portalach nie były identyczne. Postarajmy się również nie zapisywać naszych haseł w miejscu, do którego dostęp może mieć praktycznie każdy.
Chroń swój komputer
Jeśli korzystamy z komputera w miejscu publicznym takim jak uczelnia, praca, czy biblioteka, to zostawiając go na widoku nawet na kilka chwil, powinniśmy pamiętać o wyłączeniu bądź zablokowaniu komputera. Jeśli mamy możliwość zabierajmy komputer ze sobą. W przypadku kiedy nie mamy możliwości, zabrania komputera, ze względu na fakt, że wychodzimy na przykład do toalety, zadbajmy o to, aby nikt nie miał okazji z niego skorzystać.
Nie użyczaj nikomu swoich kont
Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie użyczać nikomu swojego konta zarówno mailowego, jak i bankowego. Często w geście dobrej woli pozwalamy dalszym znajomym lub zupełnie obcym osobom na wykonanie połączenia z naszego telefonu, na napisanie sms-a, wysłanie maila, czy jednorazowe skorzystanie z konta bankowego. Pamiętajmy, że za każdą operację wykonaną za pomocą naszych danych jesteśmy odpowiedzialni my sami, dlatego, nawet jeżeli znamy osobę, która prosi nas o użyczenie konta, to niezależnie od celu prośby najrozsądniejszy wyjściem będzie odmowa.
Nigdy nie instaluj oprogramowania bez jego sprawdzenia
Instalując oprogramowanie na naszym komputerze, niezwykle ważne jest, aby zweryfikować źródła, z jakich ono pochodzi. Instalując bezpłatne oprogramowanie znalezione w internecie bez wcześniejszego zweryfikowania go, możemy zagrozić bezpieczeństwu danych znajdujących się na naszym komputerze. Pamiętajmy również, aby nie nabierać się na reklamy, które obiecują nam darmowe oprogramowanie, szczególnie jeśli na oficjalnych stronach jest ono płatne.
Nie otwieraj podejrzanych załączników
Często na nasze skrzynki mailowe przychodzą wiadomości z załącznikami, których nie spodziewaliśmy się otrzymać. Bywa tak, że w takich mailach ktoś zwraca się do nas tak, jakby znał nas od lat, jednak najczęściej to sposób działania oszustów, którzy w ten sposób chcą nakłonić nas do pobrania niebezpiecznych i szkodliwych dla naszego komputera załączników.
Regularnie skanuj swój komputer
Każdy odpowiedzialny użytkownik komputera posiada na nim oprogramowanie antywirusowe. Jeśli używamy komputera codziennie i wchodzimy na najróżniejsze strony internetowe, to przynajmniej raz w miesiącu, a jeszcze lepiej raz w tygodniu wykonajmy skanowanie antywirusowe naszego komputera. W ten sposób, jeśli na naszym komputerze znajduje się jakieś zagrożenie, zostanie ono w porę zauważone i wyeliminowane.
Nie używaj publicznych komputerów do logowania się na swoje konta
Częstym Błędem jest również logowanie się na swoje konto mailowe, bankowe, a także społecznościowe na obcych komputerach. Korzystając z komputera w bibliotece, kafejce internetowej, czy u znajomych nie powinniśmy logować się na swoje osobiste konta, ponieważ może to mieć opłakane skutki.