Nowoczesne pojazdy elektryczne – które z nich są warte uwagi?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z transportu elektrycznego, którego wybór na rynku jest coraz większy. Elektryczne rowery, hulajnogi, deskorolki, hoverboardy i wiele innych możliwości sprawia, że każdy z nas może wybrać pojazd dostosowany do swoich potrzeb i możliwości. Tego rodzaju środek transportu może być znacznym ułatwieniem zarówno w drodze do pracy, jak i podczas wycieczki po mieście. Często to znacznie lepsze wyjście niż zatłoczony autobus, a także znacznie szybsze niż piesza wędrówka.

Jak wybrać najlepszy pojazd elektryczny dla siebie? Jakie plusy i minusy posiadają poszczególne rozwiązania? Przyjrzyjmy się temu!

Deskorolka elektryczna

Elektryczna deskorolka to jedna z tras chętniej wybieranych rozwiązań zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez młodzież. To rozwiązanie pozwala przemieszczać się znacznie szybciej niż w przypadku pieszej wędrówki, a przy tym jest doskonałą alternatywą dla stania w korku ulicznym podczas jazdy samochodem w godzinach szczytu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku deskorolki elektrycznej jazda, mimo że jest przyjemna, jest również znacznie niebezpieczniejsza niż na przykład w przypadku hulajnogi lub innych rozwiązań, które posiadają uchwyty ułatwiające złapanie równowagi. Nie tylko sama jazda może sprawiać problemy, ale również hamowanie. Deskorolka elektryczna posiada jeszcze jeden minus, a mianowicie ogromna wrażliwość na dziury w drodze lub przeszkody w postaci kamieni. Jeśli nie zauważymy większego kamienia, możemy być praktycznie pewni, że zaliczymy nieprzyjemną wywrotkę. Jeśli zależy nam na poczuciu stabilności, to deskorolka zdecydowanie powinna znaleźć się na ostatnim miejscu naszej listy.

Elektryczna hulajnoga

Hulajnoga elektryczna znacznie różni się od deskorolki, a podstawową różnicą jest fakt, że posiada ona kierownicę. Hulajnogi elektryczne zasilane są niezwykle pojemnym akumulatorem, który pozwala na pokonywanie dość sporych odległości. Hulajnogi elektryczne w odróżnieniu od tradycyjnych nie wymagają odpychania się nogą od podłoża. W zależności od pojemności akumulatora rozwiązanie, jakim jest hulajnoga elektryczna, pozwala nam na przebycie od około 16 km, do prawie 100 km, co daje ich użytkownikom ogromne możliwości. Aby prowadzić hulajnogę elektryczną, nie potrzebujemy żadnych uprawnień, możemy zakupić lub wypożyczyć wybrany model i po prostu zacząć jeździć. W odróżnieniu od deskorolki elektrycznej hulajnoga nie wymaga ogromnych umiejętności, a prędkość i kierunek jazdy można łatwo kontrolować, podobnie jak hamowanie.

Rower elektryczny

Kolejnym rodzajem pojazdu zasilanego akumulatorem jest rower elektryczny. Ten rodzaj pojazdu jest znacznie bardziej stabilny niż deskorolka. Rower to coś, na czym chociaż raz w życiu jeździł praktycznie każdy z nas, dlatego ten rodzaj pojazdu wielu osobom z pewnością wyda się najlepszym rozwiązaniem. Przyspieszanie i jazda na rowerze elektrycznym jest niezwykle łatwa, z pewnością wielu użytkowników uzna, że jest to wygodniejsze rozwiązanie niż deskorolka czy hulajnoga elektryczna. Ze względu na gabaryty z pewnością rowerem nieco trudniej przeciskać się między przechodniami, czy innymi pojazdami, jednak łatwość prowadzenia z pewnością wynagradza ten fakt. Stabilność podczas jazdy, na jaką pozwala rower elektryczny, sprawia, że możemy jechać znacznie szybszym tempem niż w przypadku wcześniej wymienionych pojazdów elektrycznych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że na rynku istnieje wiele modeli rowerów elektrycznych od zwykłych rowerów miejskich, aż po elektryczne rowery górskie o wyższej mocy.

Hoverboard

Hoverboard to dwukołowa deska, której użytkowanie polega na odpowiednim balansie. Wyglądem może niektórym osobom kojarzyć się z deskorolką, jednak jazda na nim wygląda nieco inaczej. W przypadku hoverboardu na każdym kole znajduje się platforma na której stoi użytkownik, a ruchem kieruje się, ustawiając stopy w odpowiedniej pozycji. Podczas jazdy użytkownik musi przechylić urządzenie nieco do przodu lub do tyłu w zależności od tego, jaki ruch chce wykonać. Hoverboard jest łatwiejszy w obsłudze niż deskorolka elektryczna, jednak również w jego przypadku podczas drogi usłanej kamieniami jazda bywa niezwykle niebezpieczna. Jest to rozwiązanie atrakcyjne cenowo, dlatego jest chętnie wybierane przez młodzież i osoby dorosłe, a także w wielu przypadkach również przez dzieci w wieku szkolnym.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pojazdu elektrycznego wybierzemy, pamiętajmy o tym, aby podczas jego użytkowania zawsze mieć na głowie kask, a także inne zabezpieczenia, które w przypadku wywrotki zabezpieczą nas przed obrażeniami.

Ładując akumulatory w pojazdach elektrycznych, pamiętajmy, że najlepiej robić to w ciągu dnia, kiedy ktoś znajduje się w domu.

Podczas użytkowania zachowajmy rozsądek, ponieważ często wypadki zdarzają się ze względu na nadmierną prędkość lub chęć zaimponowania rówieśnikom i wykonywanie niebezpiecznych manewrów.