Jak wybrać najlepsze dodatki do komputera gamingowego?

Coraz więcej znanych marek produkuje nie tylko komputery, ale również wysokiej klasy akcesoria komputerowe. Wymagania graczy są coraz większe, a producenci robią wszystko, aby im sprostać.

Jak wybrać najlepsze dodatki do komputera gamingowego?

Monitor

Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pomyśleć, jest odpowiedni monitor do gier. Podczas dokonywania wyboru warto zwrócić uwagę na matrycę monitora. Matryca TN nadaje monitorowi szybkości, za się matryca IPS zapewnia znacznie lepsze wrażenia wizualne. Każde z tych rozwiązań ma zarówno plusy, jak i minusy, dlatego warto ustalić, na czym najbardziej zależy nam podczas gry. Matryca TN to nieco tańsze rozwiązanie, jednak tego rodzaju monitory oferują znacznie szybszy czas reakcji, co w przypadku wielu gier będzie stanowić ogromną zaletę. Minusem tego rozwiązania jest gorsze odwzorowanie kolorów i węższy kąt widzenia. W przypadku monitorów z matrycą IPS plusami są lepsze odwzorowanie kolorów, a także lepszy kąt widzenia zaś minusem większe opóźnienie niż w przypadku monitorów z matrycą TN.

Powinniśmy zwrócić uwagę również na rozdzielczość i rozmiar monitora. Wielu graczom wydaje się, że im większy ekran, tym lepszy. Często jednak to błędne podejście, ponieważ gdy jesteśmy zbyt blisko ekranu, jego rozmiar zaczyna tracić znaczenie. Pamiętajmy, że monitor musi zmieścić się na naszym biurku, a także pozwolić nam na zachowanie odpowiedniej odległości. Wielu graczy wybiera rozmiary od 24 do 27 cali, ponieważ przyjęło się, że to najlepsze rozwiązanie w przypadku gier. Owszem, ten rozmiar monitora pozwoli nam zobaczyć wszystko naraz, a w grach, które wymagają pełnego obrazu, jest to bardzo istotne. Pamiętajmy, że im większy monitor, tym wyższa cena. Podczas dokonywania wyboru miejmy na uwadze, że nasz sprzęt musi być dopasowany do wybranego monitora, w przeciwnym razie ten może powodować obciążenie dla naszej karty graficznej.

Słuchawki komputerowe

Podczas wyboru słuchawek do gier powinniśmy zdecydować, czy marzymy o bezprzewodowych słuchawkach, czy interesują nas może te przewodowe. Słuchawki bezprzewodowe zazwyczaj łączą się ze stacją bazową, która podłączona jest do komputera, a połączenie odbywa się na paśmie 2,4 GHz lub przez Bluetooth. Ogromnym plusem słuchawek bezprzewodowych jest fakt, że możemy chodzić po domu i komunikować się z pozostałą częścią drużyny podczas rozgrywki. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju słuchawki należy co jakiś czas ładować, w przeciwnym razie będą one dla nas bezużyteczne i nie będą spełniały swojej funkcji.

W przypadku słuchawek przewodowych muszą być one podłączone do sprawnego wejścia znajdującego się w komputerze. Wybierając to rozwiązanie, musimy dobrać idealną długość kabla, która pozwoli nam na swobodne ruchy w trakcie gry. W tym przypadku powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na same słuchawki, ale inne materiał, z którego wykonany jest kabel, ponieważ w przypadku niskiej jakości może on ulec zużyciu i pękaniu.

Podczas wybierania słuchawek warto zwrócić uwagę na opaskę, na której są osadzone, a także na to, czy posiadają one możliwość wygodnej regulacji. Opaska nie powinna uciskać podczas noszenia. W przypadku dobrej jakości słuchawek już po kilku chwilach gracz przestaje zauważać, że nosi słuchawki. Również kształt nauszników oraz materiał, z jakiego są one wykonane, ma ogromne znaczenie dla wygody użytkowania. Pamiętajmy także o tym, że niektóre słuchawki posiadają mikrofon, a inne są go pozbawione. Jeśli gramy wraz z innymi graczami powinniśmy wybrać dobrej jakości słuchawki z mikrofonem, który będzie posiadał takie opcje jak redukcja szumów, czy funkcja szybkiego wyciszenia za pomocą przycisku znajdującego się na słuchawkach.

Mysz komputerowa

W przypadku myszy komputerowej dla graczy wybór jest znacznie prostszy niż w przypadku monitora, czy słuchawek. Idealna mysz komputerowa dla gracza powinna mieć zaawansowany czujnik, który pozwala na szybsze i precyzyjniejsze ruchy, regulację czułości i prędkości, a także kabel o odpowiedniej długości, który pozwoli nam na swobodne ruchy. W przypadku myszy komputerowej tak jak w przypadku słuchawek możemy wybrać opcję bezprzewodową i przewodową, jednak w przypadku myszy bezprzewodowej musimy wziąć pod uwagę delikatne opóźnienie. Podczas zakupu myszki komputerowej warto również zwrócić uwagę na to, czy wygodnie leży ona w naszej dłoni.

Klawiatura

Wybierając idealną klawiaturę gamingową powinniśmy wziąć pod uwagę czas jej reakcji, na który wpływa tzw. odbijanie klawisza, co w przypadku niektórych gier ma ogromne znaczenie. Również dodatkowe przyciski dedykowane graczom są niezwykle ważne, ponieważ można je dowolnie zaprogramować wedle swoich osobistych potrzeb i preferencji. Wygoda użytkowania również jest bardzo ważna, dlatego warto sprawdzić klawiaturę przed jej zakupem. Jeśli często gramy w nocy dobrym wyborem będzie podświetlana klawiatura, która gwarantuje nam nie tylko ułatwienie w trakcie gry, ale również niezwykle atrakcyjny design.