Zasoby litu i miedzi w Ameryce Południowej
Zasoby litu i miedzi w Ameryce Południowej są bardzo cennym kruszcem dla producentów urządzeń technologicznych. Ich wartość na rynku jest niezwykle duża, co przyciąga inwestorów z całego świata. Jak wygląda stan zasobów na tym kontynencie?
Ameryka Południowa jest kontynentem bardzo bogatym w surowce. Nie chodzi oczywiście tylko o złoto i srebro ale także lit i miedź. Może i te kruszce nie są cenniejsze od złota, ale mają bardzo duże znaczenie. Wykorzystywane są przecież w najnowocześniejszych technologiach, wliczając w to komputery i telefony komórkowe. Ze względu na istotną rolę technologii w dzisiejszym świecie ten kto ją kontroluje, ten ma władze. Im więcej surowców mamy do wykonywania urządzeń, tym większe bogactwo na nas czeka. Tam gdzie jest bogactwo, tam pojawiają się spekulanci i inwestorzy. Dlatego właśnie nie brakuje ich ostatnio w Ameryce Południowej.
Spekulanci i inwestorzy szczerzą zęby na surowce
Inwestorzy i spekulanci często zmieniali swoje zdanie w kwestii wydobycia surowców na tym kontynencie. Sytuacja zmieniła się szczególnie 200 lat temu, kiedy południowoamerykańskie kraje zaczęły uzyskiwać niepodległość. Pierwsze odkrycie złóż surowców miało miejsce tak naprawdę nieco wcześniej. Punktem zaczepienia mogą być chociażby podboje konkwistadora Francisco Pizarro, który bił się z Inkami na terenie dzisiejszego Peru. Po jakimś czasie zainteresowali się nimi Brytyjczycy i Niemcy
Surowce w Ameryce Południowej. Co i gdzie?
Jakie dokładnie surowce możemy znaleźć w Ameryce Południowej? Kontynent ten jest bogaty zarówno w metale szlachetne jak i nieszlachetne. Ich złoża znajdują się chociażby w Chile, Brazylii, Peru i Meksyku. US Geological Survey podaje, że w Chile są największe zasoby litu i miedzy na całym świecie. Do tego znajdują się tam zasoby srebra siódme co do wielkości na świecie. Warto wspomnieć też o Peru, które tego srebra ma najwięcej. W kwestii miedzy i cynku jego zasoby są trzecie co do wielkości, a niklu piąte. Innymi gigantami w świecie wydobycia są Meksyk i Brazylia.
Oczywiście te wielkie i słynne kraje to nie jedyne miejsca, gdzie prowadzi się tak bogate wydobycia. Są też przecież Gwatemala, Dominikana, Boliwia i Argentyna. Warto też wspomnieć, że Te dwa ostatnie kraje razem z Chile tworzą tzw. trójkąt litowy. Znajduje się w nim mniej więcej 53% światowych zasobów litu. Pierwiastek ten jest niezbędny, aby produkować akumulatory oraz baterie do samochodów elektrycznych.