Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie świata bez dostępu do elektroniki. Komputery, tablety czy smartfony zdominowały nasze życie, przenosząc wiele czynności do wirtualnej rzeczywistości. Śledzenie informacji ze świata czy czytanie książek często odbywa się właśnie dzięki różnorodnym urządzeniom. Nie ma się zatem czemu dziwić, iż przeglądarka Chrome 86 stawia na udogodnienia, przyciągając tym samym nowych użytkowników.
Obecnie oglądanie stron możliwe jest dzięki obecności myszki, gładzika bądź interfejsu dotykowego. Istnieją jednak osoby stawiające na przeglądanie witryn przy pomocy klawiatury. Choć niektórzy z nas uważają to za niewygodę, taka opcja sprawdza się nie tylko w przypadku osób niepełnosprawnych.
Nowa odsłona popularnej przeglądarki
Nie jest tajemnicą, iż ludzie z pewnym rodzajem niepełnosprawności mogą mieć problem z urządzeniami manualnymi, wymagającymi dokładności. Korzystanie z myszki bądź gładzika staje się więc nie lada wyzwaniem. Na szczęście niemalże każda przeglądarka umożliwia korzystanie z funkcji klawiatury, dzięki której w nieco mniej komfortowy sposób można poradzić sobie z korzystaniem ze stron internetowych. Twórcy Chrome 86 postawili na wygodę, bowiem jak stwierdzili obecna opcja nie jest wystarczająco przejrzysta. Mowa tu o ramce, pojawiającej się w aktywnych elementach witryn. Można ją zauważyć, klikając przycisk TAB, który z automatu przenosi nas do kolejnych partii strony. Obecne rozwiązanie stanowi dość dyskretną ramkę, niekiedy niemalże niezauważalną. Twórcy Chroma zamierzają wprowadzić zmianę, pozwalającą na zwiększenie widoczności ramki, nawet przy intensywnych barwach stron.
Udogodnieniem ma być jej pełna automatyzacja, a więc możliwość dopasowania do konkretnej strony czy natężenia. Osoby bardziej wymagające mogą swobodnie samodzielnie ustawić wybrane parametry, a tym samym zdecydowanie ułatwić sobie pracę na komputerze czy tablecie. Dużo wyraźniejsza obwódka jest więc sposobem na komfortowe użytkowanie witryn przy pomocy klawiatury. Z pewnością taka koncepcja sprawdzi się w przypadku osób niepełnosprawnych, choć nie tylko. Co więcej, omawiane rozwiązanie trafiło już do Chromium, a więc pojawi się pojawi się w innych przeglądarkach, które korzystają z tego fundamentu. Czas pokaże, czy zmiana przyniesie faktyczne rezultaty, a użytkownicy będą z niej zadowoleni.