Czym jest Internet? Jak funkcjonuje sieć, z której korzystasz?

Definicja Internetu jest dość mocno rozbudowana, podobnie jak jego historia. Korzystając na co dzień z przeglądarek czy serwisów filmowych, wielu ludzi uważa się z ekspertów. Niestety odpowiedź na pytanie czym jest Internet, nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać.

Niemniej jednak, poniższy tekst ma na celu przybliżenie pewnych zagadnień, nad którymi być może większa część osób, nigdy się nie zastanawiała. Trudno bowiem przypomnieć sobie czasy, w których wysyłanie wiadomości czy oglądanie filmu na telefonie było czymś wręcz nierealnym. A jednak. Ktoś wymyślił rozwiązanie, z którego obecnie korzystają miliardy ludzi na całym świecie.

Twórca Internetu

Początek całej historii ma miał miejsce w latach 60. XX wieku. Paul Baran, amerykański informatyk polskiego pochodzenia dostał zlecenie od Amerykańskich Sił Zbrojnych na opracowanie koncepcji cyfrowego przesyłania danych. Warto nadmienić, iż tamten okres sugerował wybuch III wojny światowej, więc takie rozwiązanie miało być formą zabezpieczenia i wygody w sytuacji światowego kryzysu. Na tej podstawie, w 1964 rok ARPANET, który do dziś uważany jest za pierwszego przodka internetu. W Polsce internet pojawił się zdecydowanie później. Symboliczny jego początek ma miejsce w roku 1991, kiedy to pracownik Wydziału Fizyki na UW wysłał pierwszego w kraju e-maila. Oczywiście sieć powstała już w 1987 roku, jednak to właśnie to wydarzenie uznaje się za nieoficjalny początek „lepszego”. Pięć lat później, największy wówczas operator telefoniczny – firma IDEA udostępnił numer, przy pomocy którego można było łączyć się z siecią przez modem telefoniczny.

Nowoczesna era operatorów sieci komórkowych

Wraz z pojawieniem się telefonów komórkowych, zaczęła pojawiać się również technologia mobilnego internetu. Oczywiście obecnie każdy zna jego działanie. Udostępnianie czy pobieranie informacji z sieci jest możliwe niezależnie od miejsca, w którym się przebywa. Nie potrzeba już bowiem modemu telefonicznego a telefon komórkowy. Obecnie stosowana jest również technologia internetu LTE, umożliwiająca połączenie na takiej samej bądź wyższej prędkości, niż ma to miejsce w przypadku połączenia przewodowego. 4G oznacza nic innego, jak czwartą generację. Jak można zauważyć, obecnie do Polski wchodzi sygnał 5G.