moje id play

iPhone- dlaczego ten smartfon jest taki drogi?

Wiele osób uważa, iż iPhone to nic więcej poza przereklamowanym logo. Popularne jabłuszko ma wielu zwolenników, którzy za nic w świecie nie zrezygnowaliby z usług Apple’a. Tym czasem prawda jest taka, iż wszystkie smartfony powyższego producenta niezwykle trzymają swoje ceny. Czym jest to spowodowane? Czy faktycznie urządzenia wyróżniają się na tle konkurencji? A w konsekwencji, czy warto płacić za nie tak duże pieniądze?

Apple mocno trzyma ceny. Trudno bowiem znaleźć nowoczesne rozwiązanie, poniżej 2000 złotych. O ile smartfony na Androidzie dostępne są w niemalże każdym przedziale cenowym, o tyle popularne jabłko można dostać wyłącznie za niemałe kwoty.

Dlaczego Apple jest takie drogie?

Odpowiedzi na to pytanie może być kilka. Jedną z najczęściej powtarzanych jest fakt, iż iPhony wykonywane są z tzw. materiałów premium.  O ile przeciętnemu Kowalskiemu trudno sprawdzić to w sposób profesjonalny, o tyle na pierwszy rzut oka teza ta wydaje się być wiarygodną. Dlaczego? Otóż wystarczy porównać dowolny produkt konkurencji z marką Apple. Nie ma chyba na świecie osoby, która stwierdziłaby, że iPhone jest wykonany tandetnie i tanio.

Nie inaczej wygląda kwestia związana z oprogramowaniem. Tu należy wspomnieć, iż firma Apple nie tylko zajmuje się produkcją, ale i tworzeniem wszystkich koncepcji od podstaw. Nic w tym dziwnego, w końcu iPhone posiada system iOS, który dostępny jest zarówno na smartfonach, jak i komputerach czy smartwatchach. W praktyce oznacza to tyle, że możliwości tego producenta są ogromne. Każda nowość wychodząca na iPhona wiąże się bowiem z konieczności zaprojektowania do niej systemu, co już jest nie lada wyzwaniem. A jak wiadomo, to co unikalne i oryginalne musi kosztować więcej.

Prestiż firmy Apple

Choć widać zmiany w toku myślenia ludzi, jeszcze do niedawna marka kojarzona była wyłącznie z dużym prestiżem i wysokim statusem społecznym. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem nie bez powodu, producent koncentruje się na sprzedaży w krajach wysoko rozwiniętych. Choć obecnie, dzięki ofertom operatorów komórkowych iPhone’a może mieć niemalże każdy, korzystanie z jego wszystkich możliwości, aplikacji czy chociażby gier wiąże się z dodatkowymi kosztami. Być może to właśnie przez to, ceny produktów trzymają się na stałym poziomie. Jak to zwykle bywa wiele osób, które decydują się na zakup po raz pierwszy, pozostają wierne marce. To z kolei sprawia, iż Apple nie ma potrzeby ingerencji w nowe rynki i pozyskiwanie mniej zamożnych Klientów.