Jak postępować z internetowym trollem?

Istnieją różne rodzaje trolli internetowych, więc jest prawie niemożliwe, aby nie zostać zaatakowanym przez choćby przez jednego z nich. Dlatego musisz być w stanie zareagować na czas, zanim on zniszczy Twoją reputację online.

Zignoruj go, jeśli to możliwe

Pierwsza taktyka to po prostu pozostawienie komentarza, zdjęcia lub filmu „widzianego”. Jeśli nie karmisz go odpowiedziami, troll umiera przez ignorowanie. Jeśli atak jest prosty i nieistotny, po prostu odpuść. Ponadto, jeśli nie wywołał on poruszenia wśród Twoich odbiorców, to kolejna wskazówka, że nie jest wart odpowiedzi.

Nie bądź prowokacyjny

Zawsze zachowuj spokój w obliczu obrażania, pamiętaj, że trolle karmią się negatywnymi emocjami swoich ofiar. Dlatego najlepiej wziąć głęboki oddech i z chłodną głową kontratakować.

Potwierdź, że to troll

Pamiętaj, że są użytkownicy z prawdziwymi skargami na złą obsługę lub wadliwy produkt, więc jeśli skarga jest prawdziwa, powinieneś się do niej odnieść i poradzić sobie z nią w pozytywny sposób. Daj skromną odpowiedź i obiecaj, że zajmiesz się tym jak najszybciej, a gdy już to zrobisz, zamieść rozwiązanie.

Szukaj wsparcia wśród swojej społeczności

Jeśli troll atakuje plotkami lub fałszywymi dowodami, nawet jeśli wiesz, że nie są one prawdziwe, a Twoja społeczność nie zareagowała, brak reakcji może odstraszyć potencjalnych nowych klientów. Pamiętaj, że brak Twojej reakcji i odpowidniego podejścia do sprawy może zaszkodzić Twojemu zdrowiu psychicznego – szczególnie jeśli jesteś osobą WWO, a więc wysoko wrażliwą. Dlatego jak najszybciej obal te plotki i przedstaw dowód swojej niewinności.

Mądrze używaj humoru

Odpowiedź na atak w humorystyczny sposób to eleganckie i skuteczne rozwiązanie, które sprawi, że będziesz wyglądać dobrze. Dużym problemem tej strategii jest to, że twoja odpowiedź musi być sprytna, inaczej doprowadzi tylko do bardziej upokarzającego ataku ze strony trolla.

Zablokuj trolla

Czasami najlepszą obroną jest po prostu zablokowanie trolla przed udziałem w Twoich treściach. Może to być przydatne, gdy napastnik nie chce ustąpić i nalega na działania poza wirtualne. Dodatkowo korzystaj z regulaminów poszczególnych platform i zgłaszaj je, aby mogli je zablokować. Warto wyjaśnić, że powinna to być ostateczność, bo jeśli zaangażowanych jest wielu, usunięcie komentarza może wywołać sympatię dla trolla. Dlatego upewnij się, że używasz go w odpowiednim czasie.