Jakie są najważniejsze podzespoły dla laptopa gamingowego? Oczywiście dobry procesor, wydajna karta graficzna oraz pamięć RAM. Aby jednak przyspieszyć uruchamianie gier i wczytywanie kolejnych poziomów warto zainwestować również w szybki dysk M.2 PCIe. Który model będzie dobrym wyborem?
Jaki wpływ na gry ma dysk M.2 PCIe?
Dysk SSD M.2 PCIe odznacza się dużą prędkością zapisu i odczytu danych sekwencyjnych. Dzięki temu przyspiesza działanie całego systemu i wpływa na szybsze uruchamianie laptopa. Ponadto przy jego pomocy możemy w krótszym czasie zainstalować i uruchomić grę, ponieważ przesyłanie danych zajmuje dosłownie chwilę. No i co najważniejsze dla wielu graczy – kolejne poziomy gier i tekstury również szybko się wczytują, co pozwala nam się cieszyć bardziej płynną i realistyczną rozgrywką.
Jaki dysk do gier – SSD SATA czy SSD PCIe NVMe?
Wśród dysków SSD do wyboru mamy te wykonane w technologii SATA i NVMe. Pierwsze z nich już powoli odchodzą w zapomnienie z powodu nieco przestarzałego interfejsu, używanego do tej pory w dyskach HDD. Niestety nie jest on w stanie wykorzystać potencjału SDD, co istotnie wpływa na gorsze parametry. Przepustowość SSD SATA wynosi ok. 500-600 MB/s.
Dużo lepszym rozwiązaniem dla graczy jest dysk PCIe. Korzysta on z technologii NVMe i może obsługiwać linie PCIe trzeciej lub czwartej generacji. W pierwszym przypadku jego prędkość odczytu i zapisu wynosi ok. 3500/3000 MB/s. W drugim najlepsze dyski w swojej klasie osiągają nawet 7450/6900 MB/s odczytu i zapisu sekwencyjnego. Warto pamiętać, że obecnie większość nowoczesnych laptopów korzysta z formatu M.2, który jest dużo mniejszy niż standardowe nośniki 2,5-calowe.
Profesjonalni gracze, którzy mogą sobie pozwolić na droższy nośnik, oczywiście powinni wybrać SSD PCIe NVMe. Jeśli jednak nie stać nas na taki wydatek, SSD SATA wciąż jest dobrym rozwiązaniem. Mimo że nie zapewni nam tak świetnych osiągów jak PCIe, to wciąż różnica między HHD a SDD będzie znacząca.
Co jeszcze powinien oferować dysk do gier?
W przypadku dysków SSD do laptopów gamingowych ważna jest również pojemność. Im większa, tym więcej gier pomieści. Obecnie takim minimum jest dysk SSD M.2 PCIe 500 GB. Dla bardziej wymagających tytułów, które niejednokrotnie zajmują nawet 200 GB polecamy 2 TB. Wówczas będziemy mieć pewność, że na nośniku zmieści się chociaż kilka gier, system oraz inne ważne pliki.
Rozbudowane gry to duże obciążenie dla dysku. Ważne więc, by posiadał on odpowiednie technologie optymalizujące temperaturę. Niektóre modele, jak np. dysk PCIe 4.0 Samsung 990 PRO Heatsink, wyposażone zostały w specjalny, płaski radiator, który skutecznie odprowadza ciepło, zapobiegając osiąganiu przez urządzenie zbyt wysokiej temperatury.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.