Niszczenie danych z dysków – jak to bezpiecznie zrobić?

Ochrona danych osobowych oraz poufnych informacji jest bardzo ważna. Szczególnie jeśli dotyczą one plików firmowych. Skutecznym sposobem na zapobieganie dostania się nieautoryzowanej osoby do danych jest ich zniszczenie. To działanie pozwala na utrzymanie prywatności i bezpieczeństwa. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie, a także bezpiecznie zniszczyć dane z dysków twardych firmowych urządzeń.

Dlaczego niszczenie danych z dysku jest ważne?

Usuwanie informacji z nieużywanych dysków to bardzo ważny element każdej wymiany sprzętu. Stare dyski mogą posiadać pliki z danymi, które są poufne lub wrażliwe. Szczególną uwagę na ich zabezpieczenie powinny poświęcać przedsiębiorstwa.

Firmowe komputery często trzymają na nośnikach danych kluczowe i wrażliwe informacje, takie jak hasła, dane osobowe klientów i pracowników, czy finansowe. To oznacza, że nieużywane dyski muszą być czyszczone w celu, chociażby spełniania przepisów RODO.

Dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie danych i ich zniszczenie, by te nie wyciekły do informacji publicznej.

Metody niszczenia danych z dysku

Zanim zabierzesz się za likwidowanie danych z dysku lub zlecisz to komuś, musisz poznać sposoby na zrobienie tego. Jest ich kilka. Zacznijmy tym, że możesz użyć specjalnej maszyny do fizycznego zniszczenia dysku. Niszczarka zgniecie nośnik do takiego stopnia, że odczytanie z niego danych nie będzie możliwe.

Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystania z tej opcji, spróbuj go rozmagnesować. Ta akcja powinna zniszczyć dane, które zapisano na dysku twardym. Dokonasz tego dzięki urządzeniu, które nazywa się degausser.

Nie masz dostępu do ww. maszynerii, ani nie znasz nikogo, kto by miał? W takim razie najlepszą metodą niszczenia wrażliwych danych jest ich wielokrotne nadpisywanie. Proces polega na nanoszeniu na nośnik losowych wzorców bitów. W tym wypadku wystarczy jedynie odpowiedni program.

Komu powierzyć zadanie pozbywania się danych w bezpieczny sposób?

Pewnie zastanawiasz się teraz, gdzie znajdziesz programy oraz urządzenia do niszczenia dysków? Firma Selkea ma je w swoim repertuarze. Niszczą fizycznie lub nadpisują informacje zawarte na dysku aż 3-krotnie.

Zapewnia to pełen poziom bezpieczeństwa wraz z przestrzeganiem zasad RODO i NDA. Warto zauważyć, że firma oferuje także odkup sprzętów komputerowych. Możesz połączyć te usługi w trakcie wymiany swojego wyposażenia IT. Taka oferta nie tylko pomoże Ci się pozbyć bezpiecznie wrażliwych danych, ale także pozwoli pozbyć się całych sprzętów komputerowych w skupie.