Nowoczesne zegarki nie służą nam już jedynie do wskazywania czasu. Dzisiejsze urządzenia potrafią znacznie więcej. Smartwatche to popularny wybór nie tylko wśród młodych użytkowników. Czy wiesz jednak, czym warto kierować się podczas ich zakupu? Sprawdź, czym może zaskoczyć Cię wytrzymały smartwatch!
Jaki smartwatch wybrać?
Zanim zdecydujesz się na zakup nowego urządzenia, warto poznać jego najważniejsze zalety i parametry, które mogą mieć znaczenie podczas codziennego użytkowania. Inteligentny zegarek może mieć funkcje, które zaskoczą niejednego użytkownika. To już nie tylko możliwość połączenia smartwatcha z telefonem i odczytywanie wiadomości z poziomu urządzenia, które nosimy na nadgarstku.
Smartwatche są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chętnie uprawiają sport. Pozwalają na śledzenie postępów z treningów, a jak się okazuje – monitorują nawet nasz sen. Warto jednak podkreślić, że takie zegarki sprawdzą się nie tylko u osób kochających aktywny tryb życia.
Dla wielu osób bardzo ważny jest także design. Dobrze, aby smartwatch był idealnym uzupełnieniem naszego stroju i pozwalał nam na przykład na zmianę paska, który będzie lepiej pasował do wybranego outfitu. Zwróć również uwagę na to, czy wybrany zegarek to wytrzymały smartwatch. Co to jednak oznacza?
Czym powinien wyróżniać się odporny smartwatch?
Odporny smartwatch to taki, który doskonale poradzi sobie w różnych warunkach i w styczności na przykład z potem, który jest nieodłączną częścią intensywnych treningów. Warto też postawić na smartwatch odporny na kurz. Dzięki temu uprawianie aktywności fizycznej w trudnych warunkach nie będzie już wyzwaniem dla urządzenia. Skąd możemy jednak mieć pewność, że nasz smartwatch poradzi sobie w takich sytuacjach? Tutaj bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na klasyfikację odporności na pył IP6X oraz wodoszczelności*
Postaw na zegarek z pomiarem EKG
Jednak smartwatch odporny na kurz to nie wszystko, czego możemy wymagać od urządzeń z tej kategorii. Dla osób aktywnych odpowiednim wyborem będzie też zegarek z pomiarem EKG. Jak działa ta technologia i co warto o niej wiedzieć? Doskonałym przykładem jest tutaj smartwatch dostępny w ofercie marki Samsung.
Wbudowany czujnik PPG okresowo mierzy tętno oraz rytm serca. Gdy nosisz Galaxy Watch6 na nadgarstku, smartwatch ostrzeże Cię, jeśli tętno będzie zbyt wysokie lub zbyt niskie. W momencie, kiedy wykryje nieregularny rytm serca, wyśle powiadomienie wraz z monitem o wykonanie EKG w celu bardziej szczegółowego zbadania rytmu serca**.
Warto wspomnieć jeszcze o ciekawym designie zegarka oraz łatwej zmianie paska. Po prostu naciśnij przycisk zwalniający i wymień na nowy. Prowadnica paska ułatwi jego wyrównanie, a Ty usłyszysz kliknięcie po ponownym założeniu***.
*Galaxy Watch6 jest wodoodporny do 50 metrów głębokości przez 10 minut w klasie 5ATM. Nie nadaje się do nurkowania ani aktywności w wodzie pod wysokim ciśnieniem. Jeśli urządzenie lub ręce są mokre, należy je dokładnie wysuszyć przed użyciem. Galaxy Watch6 zapewnia stopień ochrony (IP68) przed kurzem i słodką wodą do głębokości 1,5 metra przez maksymalnie 30 minut. Więcej informacji, w tym instrukcje dotyczące pielęgnacji/użytkowania, można znaleźć w instrukcji obsługi.
** Alerty Stref tętna są przeznaczone wyłącznie do ogólnych celów związanych z dobrym samopoczuciem i kondycją. Nie są przeznaczone do wykrywania, diagnozowania, leczenia, monitorowania lub zarządzania jakimikolwiek stanami medycznymi lub chorobami. Wszelkie informacje dotyczące zdrowia dostępne za pośrednictwem urządzenia i aplikacji nie powinny być traktowane jako porada medyczna. Użytkownicy powinni zasięgnąć porady lekarza. Dostępność funkcji powiadamiania o nieregularnym rytmie serca (IHRN) może się różnić w zależności od kraju lub regionu. Ze względu na krajowe ograniczenia w uzyskaniu zatwierdzenia/rejestracji jako oprogramowanie jako urządzenie medyczne (SaMD), funkcja ta działa tylko na zegarkach i smartfonach zakupionych w krajach, w których usługa jest obecnie dostępna (jednak usługa może być ograniczona, gdy użytkownicy podróżują do krajów nieobjętych usługą). Nie jest przeznaczony do powiadamiania o każdym epizodzie nieregularnego rytmu sugerującego migotanie przedsionków, a brak powiadomienia nie oznacza, że nie występuje żaden proces chorobowy. Nie jest przeznaczony dla użytkowników z innymi znanymi zaburzeniami rytmu serca lub użytkowników w wieku poniżej 22 lat. Użytkownicy nie powinni interpretować ani podejmować działań klinicznych w oparciu o dokonane prognozy bez konsultacji z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Dostępność aplikacji EKG może się różnić w zależności od kraju lub regionu. Ze względu na krajowe ograniczenia w uzyskaniu zatwierdzenia/rejestracji jako oprogramowanie jako urządzenie medyczne (SaMD), aplikacja EKG działa tylko na zegarkach i smartfonach zakupionych w krajach, w których usługa jest obecnie dostępna (jednak usługa może być ograniczona, gdy użytkownicy podróżują do krajów nieobjętych usługą). Więcej informacji i najnowsze aktualizacje dotyczące krajów objętych usługą można znaleźć na stronie https://www.samsung.com/apps/samsung-health-monitor. Aplikacja nie jest przeznaczona dla osób poniżej 22 roku życia. Użytkownicy nie powinni interpretować ani podejmować działań klinicznych w oparciu o dane wyjściowe urządzenia bez konsultacji z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.
Nie jest przeznaczony do wykrywania, diagnozowania ani leczenia. Przeznaczony wyłącznie do ogólnych celów związanych z dobrym samopoczuciem i kondycją.
** Dostępność pasków do zegarka może się różnić w zależności od kraju lub regionu. Dodatkowe paski do zegarka są sprzedawane oddzielnie.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.