rozmiar ekranu

Rozmiar ekranu w telefonie. Jak bardzo jest dla nas ważny?

Ekran to jeden z głównych parametrów urządzeń mobilnych. Jeszcze zanim istniały smartfony, interesowało nas to, jak duży będzie wyświetlacz naszego telefonu. Chcieliśmy, aby jak najlepiej wyglądały na nim multimedia oraz pragnęliśmy największego komfortu w przyjmowaniu i tworzeniu wiadomości. Technologia się cały czas rozwija i ciągle powstają nowe ekrany. Niektórzy mogą kpić, że niczym się one nie różnią poza wielkością ekranu, ale tak naprawdę sama wielkość to nie wszystko. Dochodzi do tego także technologia przetwarzania obrazu oraz wpływ wyświetlania na nasz wzrok.

Ekran kontra aparat

Jak się ma rozdzielczość ekranu do rozdzielczości aparatu? Prawda jest taka, że między jednym a drugim wcale nie ma znaku równości. Owszem duży ekran się tu przydaje, aby można było zapisać zdjęcie w jak najlepszej jakości. Sama jednak technologia robienia zdjęć i nagrywania filmów jest tutaj niezależna od tego, na jakim ekranie będziemy je później oglądać. Prawda jednak jest taka, że najczęściej jakość aparatu jest wprost proporcjonalna do wielkości ekranu, więc możemy się spodziewać, że smartfon z dużym wyświetlaczem będzie robił duże zdjęcia. Mimo to powinniśmy zachować czujność i na spokojnie zapoznać się ze specyfiką nowego urządzenia.

Oglądanie filmów

Oglądanie filmów i przeglądanie innych multimediów to jedno z tych użyć telefonu, gdzie każdy piksel tak naprawdę ma znaczenie. Kiedy oglądamy vlog na YouTube, to najprawdopodobniej nie ma to aż takiego znaczenia czy Krzysztof Gonciarz albo Karol Paciorek będzie w ultra wysokiej rozdzielczości. Bardziej skupiamy się na treści, dlatego wiele osób traktuje takie nagrania jak podcasty i słucha ich podczas wykonywania codziennych czynności. Sprawa ma się zupełnie inaczej, kiedy chcemy obejrzeć pełnoprawny film. Zwłaszcza taki, gdzie twórcy postarali się z użyciem jak najlepszych środków artystycznych. Wtedy nie chcemy, aby ograniczenia sprzętowe zepsuły nam przyjemność. Jeśli więc bardzo chcemy oglądać filmy na telefonie, na przykład w podróży, to ważne jest, aby nasze urządzenie miało jak największy ekran. Lepszą opcją wydaje się tu więc tablet, który duży ekran ma z natury.