stres, nerwowośc i smartfony

Stres, nerwowość i smartfony. Co mają wspólnego?

Stres, nerwowość i smartfony

Stres , nerwowość i smartfony to w dzisiejszych czasach trzy rzeczy nieodłącznie ze sobą powiązane. Brian Mastroianni opublikował na łamach portalu healthline.com artykuł na temat stresu w naszym życiu, odczuwaniu niepokoju oraz używania smartfonów. Mogłoby się wydawać, że są to trzy osobne tematy, ale tak naprawdę wszystkie się ze sobą łączą.

Relaks? Zapomnij o tym!

Autor artykułu zwrócił uwagę na fakt, że smartfony niszczą nam te aktywności, które mają przynosić nam ulgę. Jako przykład podaje wyjście na spacer. Wyjście na spacer jest czymś, co nieraz pomaga nam odetchnąć po pracy. Wychodzimy z biura albo fabryki i idziemy się przejść po chodniku, wdychając chłodne powietrze. Problem polega na tym, że jeśli jesteśmy podłączeni do sieci 24 godziny na dobę, to w tym momencie zaczynają nas rozpraszać powiadomienia. Ktoś wysłał nam wiadomość na Facebooku, dostaliśmy jakiś sponsorowany e-mail, nasz ulubiony YouTuber opublikował nowy film itp.

Ciągła gotowość do boju

Dr Yamalis Diaz, doktor z dziedziny z psychiatrii na NYU Grossman School of Medicine, zwróciła uwagę na to, że w naszym ciele istnieje cały system, dzięki któremu w określony sposób reagujemy na zagrożenie. Udział w tym biorą takie hormony jak kortyzol. Kiedy zalewa nas napływ informacji z różnych stron, uruchamiamy w sobie właśnie ten system. Stajemy się wtedy niespokojni przez cały czas, jakbyśmy na każdym kroku mieli stawiać czoła nowemu wrogowi.

Podobnego zdania jest Maria Mouratidis, psycholog kliniczna ze szpitala psychiatrycznego w Baltimore. Wspomina ona, że ciągły napływ informacji zwiększa nasz poziom stresu. Jeśli mamy przy sobie cały czas smartfona, który informuje nas o wszystkim, co się wokół dzieje, jesteśmy w stanie nieprzerwanej czujności. Nawet jeśli uznamy, że czujność sama w sobie jest czymś dobrym, to jednak pobudzanie naszego systemu ostrzegawczego przez cały czas, prowadzi do zaburzeń psychicznych.

Stres i jego elektroniczne przyczyny

Wiemy już, że dostęp do informacji oraz ich ciągły napływ powoduje stres. Ale czy możemy coś z tym zrobić, aby stresować się mniej? Dr Mouratidis zauważa, że nasza reakcja jest tu bardzo istotnym czynnikiem. Chodzi o uczucie niepewności, które staje się dla nas nieznośne. Aby się go pozbyć, sięgamy po nasz telefon i sprawdzamy, co nowego.

Dodatkowym czynnikiem, o którym mówi psycholog, jest rywalizacja, którą podsyca Facebook. Media społecznościowe bardzo mocno działają na naszą potrzebę porównywania się z innymi pod względem wyglądu, poziomu życia czy podejmowanych aktywności. Wiedza psychologiczna pozwala nam na dostrzeżenie jasnego związku między tego rodzaju presją o wzrostem uczucia przygnębienia.