Rynek gier jest naprawdę wszechstronny, a współczesna technologia zachwyca nawet najbardziej opornych tradycjonalistów. Skupmy się więc na jednym z najciekawszych osiągnięć nowoczesnej technologii, polegającej na odtwarzaniu gier i programów komputerowych na urządzeniach mobilnych.
Emulatory czynią cuda
Czym jest emulator? Mówiąc w skrócie, jest to aplikacja, która pozwala na otwieranie innych aplikacji. Jaki jest więc jej sens? Otóż chodzi o otwieranie takich aplikacji, które przeznaczono na zupełnie inne urządzenie lub oprogramowanie. Dla przykładu fani gier na PlayStation mogą w nie pograć na swoim komputerze, jeśli zainstalują specjalny program. Podobne fantazje można realizować na smartfonach. Możemy zainstalować tam emulatory, które pozwolą nam otworzyć gry przeznaczone na inne platformy, nawet te na komputery. Jeszcze kiedyś wydawało się to niemożliwe, ponieważ komponenty w telefonach nie była w stanie unieść gier na PC. Dzisiaj jednak się to zmienia, bo jesteśmy światkami olbrzymiego rozwoju technologicznego. Większość nowych smartfonów ma tak dobre procesory i pamięć operacyjną, że bez problemu pokonują w tym niektóre komputery.
Po co grać w gry komputerowe na smartfonie?
Skoro komputery oferują dużo lepsze komponenty oraz większy ekran, to pojawia się jedno ważne pytanie. Po co w ogóle bawić się w instalowanie jakichś emulatorów i przenoszenie gry na urządzenie mobilne? Nie jest to jednak wcale głupie. Przecież jest wiele takich sytuacji, gdy nie mamy dostępu do naszego peceta, a potrzebujemy trochę rozrywki. Klasycznym przykładem jest jazda pociągiem. Wyobraźmy sobie, że jedziemy na wakacje do Wiednia. Jeśli mieszkamy, załóżmy, w Łodzi, to jazda pociągiem może wynieść około dziesięciu godzin. Żeby nie zwariować, trzeba wtedy znaleźć jakąś rozrywkę. Może nią być właśnie odpalanie naszej ulubionej gry na urządzeniu mobilnym.
A co z grami mobilnymi?
Zaraz, zaraz… przecież już istnieją gry, które można otworzyć na smartfonie. Są to przecież znane nam wszystkim gry mobilne. Czy nie wystarczą nam one? Nie oszukujmy się. Większość z nich nie oferuje nam zadowalającej jakości i opiera się o bardzo proste mechaniki. Do tego nasze możliwości są bardzo mocno ograniczone, bo twórcy gier często umieszczają pułapki, które mają na celu uniemożliwić nam przejście do dalszego etapu, póki nie zapłacimy. Inne gry są owszem darmowe, ale z pewnymi haczykami. Otóż występują w nich pewne udogodnienia, które nie są dostępne dla darmowych graczy. W rzeczywistości jednak jest na odwrót. To nie gracze premium mają lepszą wersję gry, tylko zwykli gracze mają gorszą.