Czy potrafimy sobie wyobrazić życie bez ładowarki do telefonu? Z urządzenia mobilnego korzystamy tak często, że potrzebujemy, aby miało ono pełną baterię przez cały czas. Ale to że czegoś często używamy, wcale nie oznacza, że wiemy jak to działa. Bądźmy ze sobą szczerzy. Kiedy faktycznie potrzebna nam była wiedza o wewnętrznej budowie ładowarki i podstawach jej działania?
Z czego składa się ładowarka?
Ładowarka musi być wyposażona we wtyczkę kontaktową. To dzięki niej możemy wsadzić ją do gniazdka. Inaczej nie bylibyśmy wstanie przesłać energii do baterii naszego telefonu. A to w końcu jest podstawą jej istnienia. Gdyby to nie to, cała ta skrzyneczka nadawałaby się do wyrzucenia.
W każdej ładowarce jest też przewód USB, dzięki któremu możemy podpiąć ją do telefonu. W połączeniu z wtyczką kontaktową jest ona pośrednikiem między smartfonem a źródłem prądu. Ale o tych dwóch elementach wszyscy dobrze wiemy. Aby urządzenie mogło być nazwane ładowarką, musi w nim być coś jeszcze.
Jakie są standardy złącza USB?
Złącza USB też nie są wszystkie jednakowe. Mogą się one różnic z różnych powodów. Między innymi może to być własny wybór producenta albo po prostu generacja telefonu. Na przykład dawniej telefony z Androidem miały micro USB. Dzisiaj zmieniły się one na USB typu C. To drugie ma tę zaletę, że jest symetryczne i nie musimy męczyć się z trafieniem dobrą stroną.
Jeszcze inne standardy wprowadziło Apple w swoich iPhone’ach. W nich spotkamy złącza Lightning. Jeśli ma to dla nas znaczenie, to przed kupnem telefonu powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj USB w nich występuje.