Laptopy – jaką wielkość ekranu wybrać? - 1 2024

Laptopy – jaką wielkość ekranu wybrać?

Wybór właściwego laptopa dla niektórych jest nie lada problemem. Wielu z nas zastanawia się nad ważnymi parametrami technicznymi, często zapominając o istotnym elemencie, jakim jest ekran. Nowoczesne laptopy dostępne są bowiem w różnych wielkościach. Mając solidny budżet można wybierać spośród niemalże nieograniczonej oferty.

Mało jednak kto zdaje sobie sprawę, iż źle dobrany monitor może przyczyniać się do szybszego męczenia wzroku, obniżenia koncentracji czy też ogólnego osłabienia organizmu. Dlatego podczas zakupu laptopa, warto zwrócić uwagę również na niego.

Laptopy w przedziale od 8,9 do 10 cali

Rozwiązania o takiej wielkości są polecane przez ekspertów głównie osobom takim jak: przedstawiciele handlowi, podróżnicy, prezenterzy, trenerzy fitness a nawet osoby pracujące w terenie czy podróżujące. Są to bowiem urządzenia, które dzięki sporym bateriom, pozwalają na dłuższe działanie na jednym ładowaniu. Co więcej, ich funkcje umożliwiają swobodne użytkowanie w ramach codziennej pracy. Oczywiście rzadko, który tak mały laptop posiada specyfikację mogącą udźwignąć nowoczesne i zaawansowane gry, dlatego też urządzenia nie większe od tabletów dedykowane są głównie osobom pozostającym w ciągłym ruchu.

Laptopy o przekątnej ekranu wynoszącej 13 cali

Urządzenia tego rodzaju swobodnie sprawdzą się w domu jako podstawowy sprzęt. Dzięki właściwej wielkości łączą w sobie zalety urządzeń przenośnych i tych klasycznych, do których zalicza się komputery stacjonarne. Polecane są głównie osobom, które spędzają dużo czasu przed ekranem monitora. Mowa tu przede wszystkim o blogerach, nauczycielach czy prezesach firm.  Praca na takim sprzęcie daje również zwykle więcej możliwości, gdyż moduły umieszczane w popularnych trzynastkach pozwalają na wiele więcej.

Urządzenia 14-15 cali do pracy stacjonarnej

Taka wielkość jest już odczuwalna podczas wszelkich podróży. Mimo wszystko urządzenia te zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż komputery stacjonarne, dlatego najczęściej stosuje się je w biurach i domowym zaciszu. Dają one maksymalny komfort użytkowania, doskonałą widoczność oraz zaawansowane zwykle możliwości i funkcje. Co więcej, to właśnie w tym przedziale najłatwiej rozszerzać moduły, poprzez zwiększanie grafiki, karty muzycznej czy instalacje zaawansowanych programów.