statystyka

Statystyki dotyczące smartfonów. Co mówią o naszym społeczeństwie?

Spójrzmy, jak się prezentują wyniki badań, które w 2019 roku zlecił Urząd Komunikacji Elektronicznej. Pokazały one, że 80% w przedziale wiekowym 7-15 lat posiada telefon komórkowy. Oczywiście wraz z wiekiem liczba wzrasta, ale dzieci poniżej 9 również mają dziś regularny kontakt z telefonem. Te same badania pokazały, że w przedziale wiekowym 7-9 lat aż 64% dzieci z niego korzysta. Warto wspomnieć, że badania opublikowana jeszcze zanim prowadzenie spotkań zdalnych przez Teams. Dzisiaj te wyniki byłyby na pewno inne.

Konsekwencje spędzania zbyt dużej ilości czasu przed ekranem

Ciekawe jest to, że już dawno temu przekroczyliśmy wszelkie normy. Według psychologów nie powinniśmy siedzieć przed ekranem dłużej niż cztery godziny każdego dnia. Ale czy nam się to udaje? Większość osób dzisiaj znacznie przekracza tę normę, a warto przypomnieć, że zalecenie te dotyczą osób dorosłych. W przypadku dzieci jest to jeszcze bardziej szkodliwe. Dlatego właśnie powinniśmy zastanawiać się nad wprowadzaniem alternatywnych rozwiązań, które pomogą nam ochronić się przed szkodliwym wpływem naszych urządzeń.

Dzieci radzą sobie gorzej od dorosłych

Pedagodzy dostrzegają całą masę negatywnych skutków ślęczenia przed ekranem naszego urządzenia elektronicznego. U dzieci tych skutków jest jeszcze więcej, a zaliczają się do nich problemy z koncentracją oraz pamięcią. Ze względu na zbyt dużą ilość informacji, jakie pochłaniamy podczas korzystania ze smartfona lub komputera, nasza pamięć ma problemy z selekcjonowaniem, które z nich zasługują na uwiecznienie, a które nie. W wyniku tego tracimy zdolność zdrowego zapamiętywania i zaśmiecamy sobie głowę szczątkami informacji, które w niczym tak naprawdę nie mogą nam pomóc.

Bardzo groźne jest również uzależnienie, które funkcjonuje podobnie jak w przypadku alkoholu. Istnieje kilka sposób leczenia uzależnień, ale najskuteczniejsza i tak jest profilaktyka. Zamiast doprowadzać się do stanu, w którym potrzebujemy ratunku, lepiej jest robić wszystko, aby do niego nie dopuścić. Warto też być uważnym i nie ignorować pierwszych objawów uzależnienia. Takim objawem może być na przykład frustracja, która się pojawia, gdy przez dłuższy czas nie mamy kontaktu z urządzeniem.