fałszywe informacje

Fałszywe informacje o kwarantannie dla użytkowników Androida

Fałszywe informacje w wiadomościach esemesowych

Fałszywe informacje potrafią być naprawdę niebezpieczne. Nie chodzi tylko o fake newsy na portalach informacyjnych, ale także o wiadomości prywatne, w których czają się zawirusowane linki. Mogło przekonać się o tym wielu użytkowników systemu android w ostatnim czasie. Sprawę nagłośniło CERT Polska, publikując w mediach społecznościowych zrzuty ekranu z przykładowych wiadomości.

Hakerzy bezczelni i bezkarni

Cyberprzestępstwa bywają niestety bardzo skuteczne. Oczywiście amatorzy bardzo szybko wpadną, ale ci, którzy prowadzą swoje nielegalne działania na szeroką skalę, znają wiele sposobów na zabezpieczenie się. Mogą być oni dla nas poważnym zagrożeniem, więc nie powinniśmy ich lekceważyć.

Ostatnio pojawiła się plaga fałszywych wiadomości, jakie zaczęli dostawać użytkownicy android. Nieświadomy niczego użytkownik dostaje informacje o tym, że jest na kwarantannie. W SMS-ie pojawia się także link, który ma go przekierować do aplikacji. Po przekierowaniu niestety dochodzi do pobrania złośliwego oprogramowania. Może się to skończyć utratą ważnych danych oraz pieniędzy na koncie.

Jak działa podstęp?

Atak wygląda w ten sposób, że dostajemy wiadomość o tym, że powinniśmy zaktualizować aplikację Flash Player. Bezmyślnie klikamy na link w SMS-ie, który rzeczywiście powoduje pobranie oprogramowania. Nie jest to jednak to oprogramowanie, które obiecuje nam autor wiadomości. Zamiast tego na naszym urządzeniu pojawia się tzw. Cerberus, który jest rodzajem trojana. Może on wykraść wiele wrażliwych danych z naszego komputera, włączając w to sposoby na uwierzytelnienie dostępu do mobilnej bankowości.

Odkąd pojawiła się możliwość korzystania z usług bankowych za pomocą internetu, pojawiła się masa nowych sposobów na wkradzenie się  do cudzego konta i wyczyszczenie go. Dawniej, aby ukraść komuś pieniądze trzeba było ukraść portfel, torebkę lub włamać się do mieszkania. Dzisiaj wszystko można załatwić jednym linkiem, który wyśle nam przestępca. Jedno nasze bezmyślne kliknięcie może doprowadzić do tego, że stracimy wszystkie nasze oszczędności.