rodzaje ładowarek

Rodzaje ładowarek do urządzeń mobilnych

Rodzaje ładowarek do telefonu

Rodzaje ładowarek do telefonu to nie taka oczywista rzeczy, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście dzisiaj jest dużo łatwiej, gdyż większość telefonów ma podobne gniazdo. Wyróżniają się tu jedynie iPhone’y oraz pojedyncze modele innych firm. Czasem z tego schematu mogą się wyłamywać także tablety i tego typy urządzenia.

Ładowarki USB – kable

Najczęściej ładowarki do urządzeń mobilnych łączą się z naszym telefonem lub tabletem za pomocą klasycznego kabla USB. Pamiętajmy jednak, że są różne typy USB, z których każdy ma swoją specyfikę. Najczęstszy rodzajem wtyczki USB jest USB typu A. Ogólnikowo można powiedzieć, że jest to „ta duża” wtyczka. To właśnie ona łączy kostkę z kablem, a także na tej technologii oparte są pendrive’y.

Wtyczka, którą wpinamy bezpośrednio do telefonu jest jednak dużo mniejsza. Najczęściej jest to Micro USB, które można poznać po tym, że ma płaską podstawę, a górna część jest zaokrąglona. Często myli się ją z Mini USB, które jednak jest nieco mniej popularne.

Mamy też coś takiego jak USB typu C. Można powiedzieć, że jest to najlogiczniejsza struktura, gdyż kabel taki ma obie końcówki takie same. Na każdym końcu znajduje się taka sama wtyczka, dzięki czemu możemy łatwo i intuicyjne podpiąć nasz telefon.

Apple jak zawsze utrudnia

W końcu mamy technologię Lightning, która na swój sposób ma status elitarny. Jest to unikalny rodzaj wtyczki, znajdujący się w produktach firmy Apple. Raczej nie mamy się co łudzić, że znajdziemy ten rodzaj wtyczki w urządzeniach innych producentów. Stwarza to niestety kilka problemów.

Po pierwsze użytkownik iPhone’a nie może skorzystać z żadnego innego kabla w chwili awaryjnej. Ile razy zdarzyło nam się, że będąc u kogoś, rozładował nam się telefon. W takich sytuacjach zwykle pożyczamy od znajomego ładowarkę i bez zastanowienia wpinamy wtyczkę do naszego urządzenia. Jeśli jednak mamy iPhone’a, to musimy liczyć się z tym, że w chwili kryzysu nie znajdzie się nikt, kto będzie mógł nam użyczyć swojej ładowarki.

Drugim problemem jest sytuacja, gdy coś nam się w urządzeniu zepsuje. Możemy mieć wtedy trudność z naprawą, jeśli będziemy chcieli skorzystać z dowolnego serwisu. Najprawdopodobniej będziemy musieli skorzystać z usług specjalnie przeznaczonych dla produktów Apple’a.  Jest to jeden z wielu szczegółów, które denerwują użytkowników urządzeń tej firmy.

Apple ma też swoje własne technologie jak chodzi o szybkie ładowanie. Gdy kupujemy nową ładowarkę od tej firmy, to możemy zobaczyć napis na opakowaniu „Apple Fast Charge”. Jest to technologia wykorzystywana przez inżynierów firmy z nadgryzionym jabłuszkiem, która ma zapewnić jakość i komfort ładowania.

Rodzaje ładowarek a technologie ładowania

Występuje kilka różnych technologii ładowania, o czym możemy w ogóle nie mieć pojęcia. Dla większości z nas ładowanie telefonu, to po prostu podpięcie kabelka. Następnie czekamy, aż zobaczymy informację, że bateria jest naładowana w 100%. W rzeczywistości w procesie ładowania zachodzi kilka różnych kroków, wykorzystujących kilka różnych technologii. Jakie są rodzaje ładowarek ze względu na technologie ładowania?

Im szybciej postępuje rozwój technologiczny, tym bardziej zmieniają się trendy. Takie urządzenia, jakie kiedyś nas zadowalały, dzisiaj są bezużyteczne. Skoro urządzenia mobilne są coraz bardziej skomplikowane, to znaczy, że potrzebujemy dużo większej mocy, aby je naładować. Dlatego ładowarka ze starego telefonu sprzed 20 lat nie dałaby rady naładować najnowszego smartfona.

Popularne są dzisiaj technologie szybkiego ładowania takie jak Quick Charge. Nie jest to jednak jedyna taka opcja. Szukając nowej ładowarki dla siebie, możemy na opakowaniu zobaczyć informacje o takich opcjach jak Dash Charge, Power Delivery czy Adaptive Fast Charge. Wszystko w zależności od producenta i tego, w jaki sposób jego inżynierowi podchodzą do tworzenia nowych urządzeń.