rootowanie

Rootowanie telefonu – na czym polega?

Rootowanie telefonu – co to?

Rootowanie telefonu to jedna z operacji, o której większość z nas nawet nie wie. Dowiadujemy się o niej dopiero w sytuacji, gdy bardzo zależy nam na konkretnej konfiguracji urządzenia. Może się bowiem okazać, że niektóre opcje naszego smartfonu są przed nami ukryte. Wtedy, aby móc tych konfiguracji dokonać, potrzebujemy uprawnień administratora. Może się to wydawać dziwne, bo przecież, skoro telefon należy do nas, to my jesteśmy jego administratorami. To prawda, ale producenci jednak wolą, abyśmy za bardzo się nie bawili naszymi telefonami, dlatego ukrywają przed nami uprawnienia administratora.

Uprawnienia administratora – android

Producenci zabraniają nam korzystania z opcji dostępnych tylko dla administratora. Czy to znaczy, że nie jesteśmy w ogóle w stanie z nich skorzystać? Nie do końca. Możemy sobie takie opcje odblokować, ale będzie to wymagało kilku tricków. Tricki te nazywamy rootowaniem. Skąd się wzięła ta nazwa? Angielskie słówko root oznacza korzeń albo rdzeń. W tym wypadku odnosi się ono do opcji, związanych z konfiguracją naszego telefonu. Przypomina to trochę sytuację na komputerze, gdy jakiś plik nie chce działać, dopóki nie uruchomimy go „jako administrator”. Różnica jednak jest taka, że na komputerze wystarczy jedno kliknięcie. Android jednak jest nieco bardzo wymagający.

Po co rootować telefon?

Omawiamy kwestie typu „jak rootować telefon”, ale czy ta wiedza jest faktycznie potrzebna każdemu? Oczywiście, że nie. Większość użytkowników smartfonu z androidem nigdy się nie dowie, że coś takiego jak rootowanie istnieje. Czy taka osoba coś na tym traci? Niekoniecznie, gdyż najważniejsze funkcje urządzenia mobilnego są w nim dostępne bez konieczności stosowania jakichś trików. Kiedy więc przywracanie uprawnień administratora może być przydatne? Może być to konieczne na przykład wtedy, kiedy chcemy zainstalować nowy system.

Jak zainstalować nowy system w smartfonie, to zupełnie osobny temat. Jednak zazwyczaj zrobienie tego nie jest możliwe, jeśli nie mamy uprawnień administratora. Taką reinstalacją systemu mogą zająć się pracownicy serwisu, ale wiele użytkowników woli jednak zrobić to samodzielnie. Chociażby dlatego, że nie jest to wcale trudne, a dzięki temu możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Tę decyzję jednak musimy już sami podjąć, czy chcemy sami zabrać się dokonanie takich zmian. Pamiętajmy, że zrootowanie telefonu może sprawić, że stracimy gwarancję. Lepiej więc tego nie robić z nowym telefonem, jeśli nie mamy pewności, że nam się uda.

Dlaczego uprawnienia administratora są ukryte? Mimo, że – jak już wspomnieliśmy – instalowanie nowego systemu nie jest trudne, to wciąż możemy przypadkowo coś zepsuć. A tego przecież nie chcemy, prawda? Podczas reinstalacji takiego systemu może się okazać, że pliki systemowe, które chcemy wgrać, są wadliwe. Mogą też okazać się niekompatybilne z naszym sprzętem. Również nasze urządzenie może mieć wady, które uniemożliwią instalację nowego systemu. Przed takimi problemami może właśnie próbować nas ochronić producent, ukrywając przed nami uprawnienia administratora. Oczywiście telefon możemy zepsuć na wiele różnych sposobów, niezwiązanych z rootowaniem. Jednym ze sposobów na zepsucie urządzenia jest na przykład utopienie go, a przed tym producenci nas nie uchronią.

Rootowanie telefonu z Androidem

Jednym z powodów, dla których użytkownicy chcą przeinstalować oprogramowanie telefonu, jest chęć zainstalowania jakiejś nowej aplikacji. Najnowsze aplikacje wymagają kompatybilność z oprogramowaniem. Kilka lat temu wielkim hitem była gra „Pokemon GO”. Niestety w grę tę można była grać dopiero, jak się miało odpowiednią wersję androida. Gra była bardzo modna, więc dla nie jednego nastolatka brak możliwości zagrania w nią był tragedią. Decydował się więc on na to, aby przeinstalować oprogramowanie. Dopiero po takim zabiegu mógł zagrać w swoją nową grę. Nie ma się temu co dziwić, gdyż niektóre gry mają to do siebie, że są po prostu skazane na sukces. Gry, które stają się hitami, zaczynają żyć swoim własnym życiem.